Wieczornica poświęcona pamięci gen. ”Grota” – 6 września 2008

6 września 2008 w Józefowie odbędzie się wieczornica poświęcona pamięci gen. Stefana Roweckiego „Grota”.

Kim był „Grot”?
Generał Stefan Rowecki „Grot” był jednym z wybitniejszych polskich oficerów, legendarnym przywódcą Armii Krajowej i jednym z założycieli skautingu na ziemiach polskich.
Od 5 października 1939 był zastępcą Komendanta Służby Zwycięstwu Polski Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza. W 1940 został komendantem ZWZ, a 14 lutego 1942 dowódcą Armii Krajowej.
30 czerwca 1943, w wyniku działania trzyosobowej grupy zdrajców został aresztowany przez Niemców.  1 sierpnia 1944, Heinrich Himmler, na wieść o wybuchu powstania warszawskiego nakazał niezwłoczne zgładzenie Stefana Roweckiego – został on zamordowany w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, kilka minut po godz 3:00 w nocy z 1 na 2 sierpnia 1944.

Dlaczego wieczornica będzie w Józefowie?
Bo w czasie wojny Stefan Grot-Rowecki miał swoje konspiracyjne mieszkanie właśnie w Józefowie. Willa „Jeżewo”, w której mieszkał zachowała się do dziś i znajduje się niedaleko Świdra, na obecnej ul. Noakowskiego 1. Willa została niedawno kupiona przez p. Arkadiusza Głogowskiego. Organizuje on co roku uroczystości ku czci generała.

Jak pomożemy w jej organizacji?
Będziemy pomagali zaproszonym gościom. Przede wszystkim będziemy utrzymywali ognisko, na którym będziemy piekli kiełbaski…

Spotykamy się o 15:15 przy wejściu do Gimnazjum.

Rok temu wyglądało to tak.