Założyciel skautingu w Józefowie!! - 29 czerwca 2007

Założyciel skautingu w Józefowie!! – 29 czerwca 2007

Pewnie niewielu z Was wie, że w Józefowie mieszkał przez pewien czas generał Stefan Rowecki „Grot”. Był jednym z wybitniejszych polskich oficerów, legendarnym przywódcą Armii Krajowej i jednym z założycieli skautingu na ziemiach polskich.

Od 5 października 1939 był zastępcą Komendanta Służby Zwycięstwu Polski Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza. W 1940 został komendantem ZWZ, a 14 lutego 1942 dowódcą Armii Krajowej.
30 czerwca 1943, w wyniku działania trzyosobowa grupa zdrajców został aresztowany przez Niemców.  1 sierpnia 1944, Heinrich Himmler, na wieść o wybuchu powstania warszawskiego nakazał niezwłoczne zgładzenie Stefana Roweckiego – został on zamordowany w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, kilka minut po godz 3:00 w nocy z 1 na 2 sierpnia 1944.

W czasie wojny Stefan Grot-Rowecki miał swoje konspiracyjne mieszkanie w Józefowie. Willa „Jeżewo” zachowała się do dziś i znajduje się niedaleko Świdra, na obecnej ul. Godebskiego. Willa została niedawno kupiona przez p. Arkadiusza Głogowskiego.
W wigilię aresztowania Grota-Roweckiego organizuje on w willi „Jeżewo” sporą uroczystość.
Będzie radio, telewizja, kiełbaski… Przyjedzie Marszałek Piłsudski…

Będzie to jedna z większych imprez, jaka odbyła się na terenie Józefowa!!
O tyle inna, że organizowana przez prywatną osobę!!

Pomagaliśmy w organizacji tej imprezy. Tu możecie zobaczyć jak owa pomoc wyglądała:Osobom, które były dziękuję i zgodnie z umową funduję bilet na film SZREK TRZECI! Spotykamy się w środę, 4 lipca 2007, na przystanku autubusowym w Michalinie o 17:00 lub w kinie w „Promenadzie” o 17:45.

Mirek Grodzki

P.S. Grot-Rowecki był jednym z założycieli skautingu na ziemiach polskich. Jego nazwisko jest zapisane na pierwszych kartach historii harcerstwa tuż za Andrzejem Małkowskim.
16 letni Rowecki, wiosną 1911 roku założył w Piotrkowie Trybunalskim jeden z pierwszych na ziemiach polskich zastęp skautowy. Zastęp został zwizytowany przez Andrzeja Małkowskiego i uzyskał pozytywną opinię.

P. P.S. Więcej informacji o Grocie-Roweckim jest na stronie http://www.grot.rowecki.prv.pl/index.html


Foto: MG.